We Match or Beat most other major retailers
FREESTANDING - NEW PRODUCT
| Main colour of product | CleanSteel |
| Tub material | Stainless Steel |
| Current rating of appliance | 13 |
| Energy consumption in kWh per 100 cycles (in programme Eco 50 °C) | 64 |
| Water consumption in litres per cycle (in programme Eco 50 °C) | 8.4 |
| Duration of programme Eco 50 °C | 3:19 (h:min) |
| Manufacturer Warranty | 2 |
| Wash Performance | A |
| Noise Level db | 43 db |
| Drying Performance | B |
| Number of Place Settings | 14 |
| Number of Programmes | 6 |
| Delay Timer | Yes |
| EAN | 4002516738343 |
| IAN | 12423700 |
| Energy Rating | B |
| Dimensions Height (mm) | 850 |
| Dimensions Width (mm) | 598 |
| Dimensions Depth (mm) | 600 |
| Electrical connection rating In watts | 2000W |
| Product Family | Dishwasher |
| Built in or Freestanding | Freestanding |
| Fuel Type | Electric |
| Wattage | 2000W |
| Voltage | 220-240 |
| Weight | 57kg |
| Main Color | Stainless Steel |
| Model Number | G7130SCCLST |
This item will be delivered within 7-10 working days of your order. We offer this service within a 15-mile radius of our Ruislip showroom.
Click here for our delivery terms and conditions.