THIS IS A GRADED ITEM! - Please ensure you understand what this means.
We Match or Beat most other major retailers
Donaghy Bros: £446.97
Currys: £448.97
McEvoy & Rowley: £448.97
Marks Electrical: £448.97
FREESTANDING - GRADED 1 (Serial Number: 1685646)
| Facia: | No easily visible damage |
| Front: | No easily visible damage |
| Left Side: | No easily visible damage |
| Right Side: | No easily visible damage |
| Serial Number: | 1685646 |
| More Info: | no easily visible damage |
| Dimensions Height (mm) | 845 |
| Dimensions Width (mm) | 600 |
| Dimensions Depth (mm) | 600 |
| Long Description | Series 2, Free-standing dishwasher, 60 cm, Brushed steel anti-fingerprint SMS2HVI67G |
| Short Description | Series 2, Free-standing dishwasher, |
| Model Number | SMS2HVI67G |
| Built in or Freestanding | Freestanding |
| EAN | 4242005468676 |
| Delay Timer | Yes |
| Number of Place Settings | 14 |
| Number of Programmes | 6 |
| Main colour of product | Brushed steel anti-fingerprint |
| Manufacturer Warranty | 5 |
| Noise Level db | 46 db |
| Tub material | Polinox |
| Electrical connection rating In watts | 2400W |
| Current rating of appliance | 13amp |
| Energy consumption in kWh per 100 cycles (in programme Eco 50 °C) | 85kwh |
| Duration of programme Eco 50 °C | 4:30 (h:min) |
| Energy Per Cycle Consumption (Kwh) | 0.85kwh |
| Product Family | Freestanding Dishwasher |
| IAN | SMS2HVI67G |
| Fuel Type | Electric |
| Wattage | 2400W |
| Voltage | 220-240 |
| Weight | 50kg |
| Main Color | Stainless Steel |
For local customers we offer next-day delivery of in-stock items, pop in your postcode to see when we can get to you, if you are not in our local delivery area palletline will deliver your item.
Click here for our delivery terms and conditions.