We Match or Beat most other major retailers
Built-In - NEW PRODUCT
| End Cycle Indication | SideLight |
| Main colour of product | Black Control Panel |
| Tub material | Stainless Steel |
| Electrical connection rating In watts | 2400 |
| Current rating of appliance | 13A |
| Energy consumption in kWh per 100 cycles (in programme Eco 50 °C) | 54 |
| Water consumption in litres per cycle (in programme Eco 50 °C) | 9.5 |
| Duration of programme Eco 50 °C | 4:55 (h:min) |
| Manufacturer Warranty | 5 Year |
| Door Type | Fully Integrated |
| Height Standard-Extra Height | 815-875 mm |
| Facia Colour | Black |
| Noise Level db | 44 db |
| Wash Performance | A |
| Drying Performance | B |
| Number of Place Settings | 14 |
| Number of Programmes | 8 |
| Delay Timer | Yes |
| EAN | 4242003974933 |
| IAN | SN95EX12CG |
| Built in or Freestanding | Built In |
| Dimensions Height (mm) | 815 |
| Dimensions Width (mm) | 598 |
| Dimensions Depth (mm) | 550 |
| Energy Rating | A |
| Weight | 38.8kg |
This item will be delivered within 7-10 working days of your order. We offer this service within a 15-mile radius of our Ruislip showroom.
Click here for our delivery terms and conditions.