We Match or Beat most other major retailers
RDO: £999
John Lewis: £999
Marks Electrical: £999
NEW APRIL 2026
Built-In - NEW PRODUCT
| Dimensions Height (mm) | 820 |
| Dimensions Width (mm) | 596 |
| Dimensions Depth (mm) | 525 |
| Weight | 56.6kg |
| Time Delay Function | Yes |
| Programmes | 6 |
| Energy Rating | E |
| Capacity | 8Kg |
| EAN | 4242003979747 |
| IAN | WK14D490GB |
| Built in or Freestanding | Built In |
| Load capacity: | 8kg (Wash Only) / 5kg (Wash and Dry) |
| Colour | White |
| Water Consumption Per cycle (Eco 40-60) | 48L |
| Noise Level (Spin) db | 68 |
This item will be delivered within 7-10 working days of your order. We offer this service within a 15-mile radius of our Ruislip showroom.
Click here for our delivery terms and conditions.