5 Year Warranty
This product is now Discontinued, and is now no longer available
| Colour | White with Black Door |
| Required Room Temperature for proper use(°C): | 10+ |
| Dryer type | Heat Pump Condenser |
| Electrical connection rating In watts | 600 |
| Current rating of appliance | 13A |
| Manufacturer Warranty | 5 |
| Energy Consumption (Kwh/annum) | 193 |
| Energy Rating | C |
| Noise Level db | 61 |
| Drying Load (Kg) | 9 |
| Control | Sensor |
| Heat Type | Heat Pump |
| Suitable for a Garage/Outbuilding/Conservatory | No |
| EAN | 4242005441303 |
| IAN | WQG245A0GB |
| Built in or Freestanding | Freestanding |
| Dimensions Height (mm) | 850 |
| Dimensions Width (mm) | 598 |
| Dimensions Depth (mm) | 620 |
| Product Family | Heat Pump Dryer |
| Fuel Type | Electric |
| Voltage | 220-240 |
| Main Color | White w/Black Door |
| Model Number | WQG245A0GB |
| Weight | 54.9kg |