This product is now Discontinued, and is now no longer available
| Colour | White |
| Dryer type | Condensor |
| Dimensions Height (mm) | 842 |
| Dimensions Width (mm) | 598 |
| Dimensions Depth (mm) | 613 |
| Short Description | Bosch WTN83202GB 8kg Condenser Tumble Dryer - White |
| Long Description | The Bosch WTN83202GB is a condenser tumble dryer that features technology to deliver you effective results. SensitiveDrying uses a system of soft paddles within the unique drum. The machine can gently |
| Model Number | WTN83202GB |
| Main Color | White |
| Manufacturer Warranty | 2 |
| Energy Rating | G |
| Drying Load (Kg) | 8 |
| Control | Sensor |
| Heat Type | Element |
| Suitable for a Garage/Outbuilding/Conservatory | Yes |
| EAN | 4242005388707 |
| IAN | WTN83202GB |
| Built in or Freestanding | Freestanding |
| Fuel Type | Electric |
| Voltage | 220-240 |
| Product Family | Dryer |