This product is now Discontinued, and is now no longer available
| Colour | White |
| Manufacturer Warranty | 2 |
| Electrical connection rating In watts | 2600 |
| Energy Rating | B |
| Drying Load (Kg) | 7 |
| Control | Sensor |
| Heat Type | Element |
| Suitable for a Garage/Outbuilding/Conservatory | Yes |
| Dimensions Height (mm) | 842 |
| Dimensions Width (mm) | 598 |
| Dimensions Depth (mm) | 652 |
| EAN | 4242005208209 |
| IAN | WTN85201GB |
| Built in or Freestanding | Freestanding |
| Current rating of appliance | 13 |
| Noise Level db | 65 |
| Energy Consumption (Kwh/annum) | 499 |
| Dryer type | Condenser |
| Number of Programmes | 14 |
| Product Family | Tumble Dryer |
| Fuel Type | Electric |
| Wattage | 1.1W |
| Voltage | 220-240 |
| Weight | 41.1kg |
| Main Color | White with silver door |
| Model Number | WTN85201GB |