This product is now Discontinued, and is now no longer available
| Manufacturer Warranty | 5 |
| Energy Consumption (Kwh/annum) | 243 |
| Energy Rating | A+++ |
| Noise Level db | 64 |
| Drying Load (Kg) | 9 |
| Control | Sensor |
| Heat Type | Heat Pump |
| Suitable for a Garage/Outbuilding/Conservatory | No |
| Number of Programmes | 14 |
| Dimensions Height (mm) | 842 |
| Dimensions Width (mm) | 597 |
| Dimensions Depth (mm) | 599 |
| Colour | White |
| Dryer type | Heat Pump Condenser |
| Electrical connection rating In watts | 1000 |
| Current rating of appliance | 13 |
| EAN | 4242005081127 |
| Product Family | Tumble Dryer |
| IAN | WTWH7660GB |
| Built in or Freestanding | Freestanding |
| Fuel Type | Electric |
| Wattage | 1.1W |
| Voltage | 220-240 |
| Weight | 54.5 |
| Main Color | White with silver door |
| Model Number | WTWH7660GB |
| Required Room Temperature for proper use(°C): | 15+ |